1.  Cesta z mysli do srdce začíná

01.02.2019

Proč točím film se starověkou moudrostí?

Podle evolučního biologa E.O. Wilsona se topíme v informacích a přitom hladovíme po moudrosti. Jako zprávařka jsem měla přehled o tom, co se kde děje. Jak Wilson zmiňuje, chyběl mi jiný druh informací. Ten, který by promlouval k mému srdci. Čím víc jsem si uvědomovala vliv mysli na kvalitu mého života, docházelo mi, že ve světě zpravodajství už déle setrvávat nechci. 

Vždy jsem věřila, že svět je mnohem víc, než si myslíme.  Lákalo mě to,  co otevírá nové obzory a přináší i jiné uhly pohledu, než mainstream.  Zajímalo mě, jak plně vstoupit do vlastní síly. K tomu jsem ale potřebovala odpovědět si na otázky, KDO JSEM? Proč tu jsem? A jaký je smysl mého života? 

Věda se snoubí se spiritualitou


Vědec Gregg Braden propojuje to nejlepší z vědy 20 a 21.století s 5 tis. let starou moudrostí.  Podle něj současná věda vyvrací to, čemu jsme doposud věřili. Dochází k tomu, co naši předkové věděli už dávno.  Znali totiž duchovní principy, které můžeme v našich životech uplatnit dnes i my. Lidé v moderním světě.   

Proč to potřebujeme? Stojíme na prahu velkých změn. Tyto duchovní principy a jejich pochopení se nám mohou pomoci, jak těmito změnami projít co nejsnadněji. Umožňují nám totiž pochopit Kdo jsme a kam kráčíme. Pomáhají nám růst.  

Pravá spiritualita je podle mého především o zkoumání sebe sama. O propojení s naším nitrem, s ostatními lidmi i s celým světem. To jak vnímáme sami sebe, má totiž vliv na to jak vnímáme druhé. Náš mindset, naše myšlenky, ovlivňují náš život. A tak když poznáme určité duchovní principy, které vytvářejí naší realitu a které existovaly dávno předtím, než se objevila jednotlivá náboženství, může nám to pomoci plout životem s větší lehkostí a s radostí. 

Měla jsem načteno a chtěla to umět aplikovat v životě. Vědět ne v mysli, ale především v srdci. Mít odvahu žít podle svého srdce.  

A jak se říká, když je žák připraven, učitel se objeví, potkala jsem v roce 2014 svého duchovního Mistra. Začala jsem se věnovat Atma krija joze (joze duše), velmi silné védské technice, které se říká jóga duše, se kterou nás spojuje. 

Cesta sama k sobě

Asi po dvou měsících pravidelného praktikování krije mi přestalo chutnat maso. Cítila jsem jak se tělo čistí, stává se citlivější a vnímavější na energie. Začala jsem si více uvědomovat svou intuici a řídit se jí. Postupně odpadávaly určité závoje, které mi doposud bránily vidět věci jinak. Chvílemi jsem z té rychlé změny měla strach. Říkala jsem známému, že jako bych ztrácela samu sebe. A on na to: "Není to spíš naopak, že teď nacházíš své pravé já?" Měl naprostou pravdu. Uvnitř jsem to věděla. Jen mysl se bránila. Dostávala jsem přesně to, po čem jsem toužila. Hlubší uvědomování si sebe. Své pravé podstaty a to přes vlastní prožitky.  

V té době, už mi působení v televizním zpravodajství nedávalo vůbec smysl a po 13 letech jsem opustila zpravodajský pultík. Přišlo ještě několik lákadel snažících se, abych své rozhodnutí přehodnotila. Některé byly dokonce splněním mých dřívějších tužeb v této branži. Nabídka ale přišla v době, kdy už to nebylo v souladu s mým novým nastavením. Potřebovala jsem něco, kde budu moci tvoři podle svého. Kde se má duše bude opět tančit radostí.  

Rozhovory po svém

Začala jsem natáčet své vlastní rozhovory v projektu InspireView. Vybírala jsem si hosty, kteří mě oslovili svým příběhem. Bylo to jiné, než zpovídat politiky.  Opět jsem cítila radost.  I když to byl jen koníček ve volném čase. 

Byl prosinec 2015, krátce po teroristických útocích ve Francii. Vzduchem i sociálními sítěmi se nesl strach a negativita. Přála jsem si udělat rozhovor s někým, kdo má skutečnou moudrost. Požádala jsem proto Swamího a k mé radosti souhlasil. 

  O měsíc později, v lednu 2016 jsem se dozvěděla, že se v Indii bude konat Kumbh Mela - největší duchovní událost světa. Pohrávala jsem si s myšlenkou, že by se mi tam líbilo natočit rozhovory s dalšími duchovními bytostmi. Mohl by z toho být i dokumentární film. Bláznivý nápad. Neměla jsem žádné zkušenosti s natáčením filmu a netušila ani koho bych mohla oslovit. Nicméně nešlo říct NE na tuto výzvu. A tak jsem řekla ANO a pustila se do největšího dobrodružství mého života. Vyrazila jsem do Indie točit film. Film s poselstvím duchovních Mistrů. 

Věřím totiž že, dnes tuto inspiraci potřebuje lidstvo více, než kdy jindy.